Siyaset

CHP Akyurt İlçe Kongresi Gerçekleştirildi

18/10/2015, 17:25

CHP Akyurt İlçe Örgütü'nün Olağan Genel Kurulu 20 Eylül 2015 Pazar günü Akyurt Kültür Parkı Necip Fazıl Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. İlçe Başkanlığı seçiminde mevcut Başkan Ergül Er ve Onur Kök aday oldular.

Kongreye CHP Genel Başkan Yardımcıları, Ankara İl Başkanı ve yöneticileri, Ankara Milletvekilleri, ilçe başkan ve yöneticileri ile partililer katılım gösterdi. Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'ın divan kurulu başkanı olduğu kongre şehit ve gazilerimiz anısına saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Ardından İlçe Başkanı ve Başkan Adayı Ergül Er çalışma raporunu sözlü olarak sundu ve görevde oldukları 4 yıllık dönemin bütçe harcamaları konusunda bilgi verdi.

HAKAN ERDEN : BÜĞDÜZ'DEN 17 DELEGE

CHP Tüzüğüne göre muhtarlık bölgelerinde üyelerin seçtiği ilçe delegelerinin oy kullanabildiği kongrede CHP Akyurt üyesi Hakan Erden bir konuşma gerçekleştirdi. Onur Kök'ün 25 kişilik  aday listesi ile “CHP Akyurt Atılım Gurubu” olarak seçime girdiklerini ifade eden Erden, delege seçimlerinin adil yapılmadığını dile getirerek Akyurt’un 26 mahallesinden seçilen 50 delegenin mahallelere dağılımını paylaştı. 15 mahalleden delege seçilmediğini ama örneğin Büğdüz Mahallesi'nden 3 delege kontenjanı olmasına rağmen 17 delegenin kongreye katıldığını ifade etti. Erden “Atılım Gurubu”nun çalışma programı, hedefleri ve projeleri hakkında da bilgiler verdi. Yine 'Atılım Gurubu'ndan konuşma yapan Erkan Kömürcü'de seçimde blok liste yerine çarşaf liste uygulanması önerisinde bulundu. Kömürcü'nün isteği yapılan oylamada oy çokluğu ile reddedildi.

KOÇAK : UMUTLA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMELİYİZ

Kök'ün Yönetim Kurulu listesinde 8 kadın adaya yer verildi. Kongrede 'Atılım Gurubu' yönetim kurulu listesinde yer alan Fatma Koçak bir konuşma yaptı. Koçak "Cumhuriyet  Halk Partisi 100 yıla varan siyasal birikimi ve demokratik işleyişiyle  ülkesine ve milletine sorumluluk duygusunu devamlı yerine getirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi programıyla hem geçmişine ışık tutmuş hem de geleceği için ümittir. Bugüne kadar partide görev yapan her düzeyde arkadaşlarımız hepimiz için çok değerlidir. Hatasız kul olmaz anlayışımızdan hareketle hepimizin eksiklikleri yanlışları kırgınlıkları olmuş olabilir. Bu durumun bizi birbirimizden uzaklaştırmayıp farklılıklarımızın zenginliğimizdir prensibiyle hareket ederek, birbirimize kenetlenip daha güçlü şevkli heyecanlı ve umutla mücadelemizi sürdürmeliyiz." şeklinde konuştu. Kongrede sadece Onur Kök'ün listesinde yer alan adaylar söz aldı.

KÖK: "BAYRAĞI BUGÜN DEVRETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM"

Kongrede bir konuşma yapan ilçe başkan adayı Onur Kök, kongrenin "CHP için Akyurt'ta var olup olmama" değeri taşıdığını belirterek; "Bugün aslında Akyurt'ta CHP'nin var olup olmayacağını tartışacağız, anlayacağız. Partimiz burada başarılı mı başarısız mı diye bir soru sorsam nasıl yanıt verirsiniz. 28 bin nüfuslu ilçemde genel seçimlerde yaklaşık bin 500 oy almışız. Sizleri bunların nedenlerini düşünmeye davet ediyorum. Bugüne kadar CHP için, Akyurt için çalışan sosyal demokrat arkadaşlarım partiyi belirli bir noktaya kadar getirdiniz. Ancak biz bu bayrağı sizlerden alıp daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bugün Ergül Başkan hayırlı olsun dileklerini iletti, bugünde bu bayrağı devretmesini temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

"MEYDANI BOŞ BULDULAR"

Kök konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Bazıları 'Akyurt'tan birşey olmaz diyebilir, ama bizler CHP'ye ve Akyurt'a inanıyoruz, çalışacağız, Akyurt'a sahip çıkacağız. Meydanın boş olmadığını göstereceğiz. Meydan boş değil, Akyurt'ta meydanı boş bulmuşlar, birileri ülkeyi yönettiği gibi Akyurt'u da yönetiyor. Her yerde rant, her yerde iktidarın kokuşmuş düzeni, söyleyin, bugün burada bu düzeni değiştirmek için çalışmayacaksak bugün başlamayacaksak ne zaman başlayacağız"

ER, KÖK'ÜN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKTI

İlçe Başkan Adayı Onur Kök'ün konuşmasının ardından söz alan Ergül Er, Kök'ün partiye yeni üye olduğunu belirterek 6 aylık bir sürenin geçmesi gerektiğini, tüzük gereği seçimlere ilçe başkan adayı olarak katılamayacağını iddia etti.

50 delegeden 45'nin katıldığı kongrede mevcut başkan 40 oy alarak yeniden başkanlığa seçildi.

KONGREYE 50-0 GERİDE BAŞLADIK

Delege seçimlerinde Ergül Er'in belirlediği üyelerin delege seçildiğini belirten Onur Kök kongre sonrası değerlendirmelerde bulundu. Kök "Kongreye 50-0 geride başladık. Dinamik bir kadro ile Akyurt'ta CHP'nin başarılı olabileceği mesajını verdik. Çıkan sonucu bir yenilgi olarak değerlendirmiyorum, kongre hazırlıklarının da partinin ilkelerine yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesini isterdim" şeklinde konuştu.

Kongre sırasında ilçe başkanlığı adaylığı ile ilgili dile gelen tüzük iddiaları kongre sonrasında incelendiğinde, CHP Tüzüğünde 6 aylık aday üyelik uygulamasının 1995 yılında oluşturulan tüzükte yer aldığı ancak daha sonra kaldırıldığı ortaya çıktı. Mevcut geçerli tüzükte üyeliği yetkili kurullarca kabul edilen asıl üyelere Parti Kimlik Belgesi verildiği (Madde 18) ve tüzüğün 7.B maddesinde düzenlenen Parti Üyelerinin Hakları maddesinin a bendinde “Parti üyelerinin parti içi seçimlerde parti organlarına aday olmak ve seçilmek” hakkına sahip olduğunun açıkça belirtildiği öğrenildi. Onur Kök Genel Merkez Üye Yazım Bürosu tarafından kendisine verilmiş Parti Belgesine sahip olduğunu açıkladı. 

Haber: Onur KÖK