Eğitim

Akyurt a ÖSYM Esenboğa e-Sınav Merkezi Açıldı

04/10/2016, 09:45

ÖSYM, önceden Bit Pazarı olarak bir süre alışveriş merkezi olarak işleyip daha sonra kapatılan bölgeye aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girmesine olanak sağlayan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezini hizmete açtı.

ÖSYM, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girmesine olanak sağlayan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi’ni hizmete açtı.

Çubuk Yolu’nda bir süre alışveriş merkezi olarak kullanılan ancak daha sonra kapanan bina ÖSYM tarafından sınav merkezine dönüştürüldü.

Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş açıklamasında “İlçemize birçok büyük yatırım kazandırdık. Bu bina da onlardan bir tanesi oldu. Yetkililer dünyadaki en büyük elektronik sınav merkezinin Akyurt’ta olduğu bilgisini verdi. Ülkemiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ÖSYM, bir süredir yürüttüğü faaliyetler kapsamında, büyük kapasiteli yeni bir elektronik sınav merkezi hizmet binasının altyapı çalışmalarını tamamladı.

2 yıl önce başlatılan ilk elektronik sınav (e-sınav) uygulamaları kapsamında e-YDS sınav uygulamasını hayata geçirilmişti. Sınavlar öncelikle ÖSYM bünyesinde oluşturulan elektronik sınav merkezinde yürütüldü ve ardından başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurt içerisinde yaygınlaştırıldı.

ÖSYM Esenboğa e-sınav Merkezi adıyla hizmete giren binada aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girebilmesine imkan sağlanıyor. ÖSYM’nin yeni sınav merkezinde, 500 aday bu ay yapılan e-YDS’ye alındı. 15 Ekim’de yapılacak sınavda ise bin 700 kişilik bir kapasite hayata geçirilecek. Bu sayının kasım ayında 3 bine, aralık ayında ise tam kapasite olan 5 bine çıkarılması hedefleniyor.